REGULAMIN MARINY JACHTOWEJ W PORCIE MORSKIM USTKA
&1. Postanowienia ogólne
- W imieniu Miasta Ustka zarządcą mariny w porcie morskim Ustka jest Zarząd Portu Morskiego Sp. z o.o.
- Marina przyjmuje jednostki o długości kadłuba do 20 metrów i zanurzeniu nie przekraczającym 4 metry.
- Regulamin mariny dotyczy jednostek rekreacyjnych, motorowych i żaglowych, które będą cumowały do nabrzeży wyznaczonych w porcie morskim Ustka:
- pomostach pływających ustawionych przy Nabrzeżu Sopockim (jednostki do 10 metrów długości)
- Nabrzeżu Władysławowskim w zachodniej części portu
- Nabrzeżu Słupskim i Kołobrzeskim we wschodniej części portu (teren wyznaczony tablicą informacyjną)
- Postój przy pomostach pływających możliwy jest w okresie od 1 kwietnia do 31 października. W pozostałym okresie Zarząd Portu Morskiego w Ustce nie gwarantuje miejsc postojowych dla jednostek rekreacyjnych. W okresie od 1 listopada do 31 marca istnieje możliwość zimowania jednostek na terenie portu zgodnie z Taryfą Portową
- Osoby korzystające z mariny i jej urządzeń zobowiązane są do przestrzegania w trybie indywidualnym następujących przepisów:
- – Przepisów Portowych,
- – Regulaminu Mariny,
- – Przepisów BHP,
- – Przepisów Przeciwpożarowych,
- – Przepisów Ochrony Środowiska.
& 2 Warunki Postoju
- Do korzystania z miejsc postojowych, energii elektrycznej, wody i zaplecza socjalnego uprawnione są jednostki, których armator lub kapitan uiści opłaty zgodne z cennikiem opłat ( Cennik opłat dostępny jest na stronie ustkaport.pl i na tablicy ogłoszeń Zarządu Portu Morskiego w Ustce)
- Miejsce postoju jednostki oraz miejsce podłączenia do mediów wskazuje bosman Zarządu Portu Morskiego lub wyznaczeni pracownicy po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (885 515 415) lub drogą radiową VHF kanał 12.
- Postój bez zgody zarządcy mariny będzie traktowany jako postój bezumowny, za który naliczana jest opłata karna w wysokości 150 zł/doba, zgodnie z cennikiem Zarządu Portu Morskiego w Ustce.
- Wszelkie formalności z postojem jachtu przy nabrzeżu należy regulować u bosmana portu (tel. 885 515 415), natychmiast po zacumowaniu. Opłaty abonamentowe (dotyczące jednostek pływających itp. – roczne, półroczne, miesięczne) winny być uiszczane z góry w dniu zawarcia umowy, chyba, że umowa stanowi inaczej, w biurze Zarządu Portu Morskiego w Ustce.
- W przypadku nie uiszczenia należności z góry, zalegania z opłatami lub nie dopełnienia formalności określonych w niniejszym regulaminie, traci się uprawnienie do zniżek przewidzianych w cenniku. Naliczane będą również opłaty karne i odsetki zgodnie z cennikiem opłat Zarządu Portu Morskiego w Ustce.
- Armator lub kapitan jednostki, który nie ureguluje opłat lub odmawia przedłożenia i podpisania stosownych dokumentów zostanie zobowiązany przez administrację portu (w razie potrzeby w obecności Policji, Inspekcji Morskiej lub przedstawiciela Kapitanatu Portu w Ustce) do natychmiastowego opuszczenia miejsc postojowych mariny Ustka, lub portu Ustka (w przypadku jednostek wizytujących). Dalsze uchylanie się od opłat lub podpisania dokumentów będzie rozpatrywane na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego i Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
- Miejsca przydzielane jednostkom nie są miejscami stałymi. Na polecenie ZPM załoga zobowiązana jest przecumować jednostkę na wskazane miejsce postoju. W przypadku braku kontaktu z załogą lub nieuzasadnionego niezastosowania się do poleceń, ZPM może dokonać zastępczego przecumowania jednostki w inne miejsce. ZPM ponosi odpowiedzialność jedynie za ewentualne szkody w jednostce lub jej wyposażeniu powstałe z winy umyślnej.
- W przypadku zacumowania jednostki do burty drugiej jednostki, jednostka ustawiona przy nabrzeżu winna umożliwić bezpieczne przejście do jednostki do niej przycumowanej i okazać załodze pomoc przy urządzeniu odpowiednich miejsc przechodzenia.
- Jednostki należy cumować w sposób gwarantujący bezpieczeństwo ich i innych użytkowników mariny poprzez umieszczenie odpowiednich cum, mooringów, szpringów itp. Zabronione jest jakikolwiek ingerowanie w infrastrukturę przystani jachtowej poprzez wykorzystanie własnych konstrukcji i innych elementów.
- Jednostki z napędem mechanicznym zobowiązane są do poruszania się po marinie z minimalną prędkością, nie większą niż 3 węzłów na godzinę (3 knots/h).
- Zabronione jest oddawanie miejsca postojowego lub jego części do korzystania, pod jakimkolwiek tytułem, innej jednostce pływającej
- Armator lub kapitan jednostki jest zobowiązany zgłosić opuszczenie miejsca postojowego bosmanowi.
- Zarząd Portu zastrzega sobie możliwość korzystania z miejsc postojowych jednostek rezydujących w momencie, kiedy jednostki te nie cumują w marinie.
- Armator lub kapitan jednostki rezydującej jest zobowiązany podać czas i okres opuszczenia mariny Ustka oraz wskazać datę powrotu do mariny.
- Na pomostach pływających ustawionych przy Nabrzeżu Sopockim mogą przebywać tylko osoby uprawnione.
- Zabrania się wszelkich prac pokładowych, które mogą zanieczyścić środowisko naturalne oraz stworzyć sytuacje niebezpieczną dla innych jachtów oraz portu.
- Śmieci stałe, odpady bytowe i eksploatacyjne należy zdawać z jachtu przed wyjściem z portu do odpowiednich urządzeń odbiorczych ustawionych na nabrzeżu.
& 3 Warunki wodowania i slipowania jednostek
- Każdorazowe wodowanie i podnoszenie jednostek może odbywać się jedynie po uzyskaniu zgody bosmana, po uprzednim wskazaniu miejsca wodowania lub podnoszenia jednostek
- Zarząd Portu Pomorskiego dysponuje własnym dźwigiem o udźwigu 40 ton. Opłaty za korzystanie z dźwigu zamieszczone są w Cenniku Usług Dźwigowych. Korzystanie z innych urządzeń dźwigowych może odbywać się jedynie po uzyskaniu zgody bosmana i przy zastosowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
- Slipowanie jednostek na slipie odbywa się jedynie po uzyskaniu zgody bosmana lub pracowników Zarządu Portu Morskiego po wcześniejszym uiszczeniu opłat zgodnie z cennikiem opłat Zarządu Portu Morskiego w Ustce.
&4. Przepisy porządkowe
- Wpłynięcie na teren mariny lub korzystanie z jej usług jest tożsame z zaakceptowaniem warunków i zasad objętych niniejszym regulaminem mariny.
- Za wszelkie straty związane z ewentualnym uszkodzeniem infrastruktury portowej lub innych jednostek w wyniku niewłaściwych manewrów jednostką, odpowiedzialny jest kierujący jednostką.
- Za szkody powstałe na jednostkach lub ich wyposażeniu Zarząd Portu Morskiego nie odpowiada. Zaleca się prowadzenie wacht oraz ubezpieczenie jednostek wraz z wyposażeniem.
- Osoby przebywające na terenie mariny powinny stosować się do poleceń wydawanych przez służby wachtowe lub prezesa portu, mających na celu zapobieganie niebezpieczeństwom zagrażającym życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz jednostkom cumującym w porcie.
- Na terenie mariny obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających.
- Na terenie mariny obowiązuje cisza nocna od godz. 22:00 do godz. 6:00.
- Telefony kontaktowe:
- – Bosman zarządu portu – 885 515 415 (VHF 12)
- operatorzy kładki: kom: 781377833 (VHF 12)
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa, w tym międzynarodowe przepisy o zapobieganiu zanieczyszczeniom na morzu „Konwencja Marpol 73/78, „Konwencja Helsinki 74”, Zarządzanie Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku nr 1 z dnia 28 kwietnia 2014 r. Przepisy portowe (Dz.U. Woj. Pom. poz. 2157) oraz inne przepisy porządkowe wydane na podstawie art. 48 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej lub/i ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim